logo
arrow_backGeri

Sandık görevlisi ücretleri ne kadar?

31 Mart yerel seçimlerinin yaklaşması ve sandık kurulları için üyelik başvuru sürecinin tamamlanmasıyla birlikte sandık kurullarında görev yapacak kamu görevlileri ve partilerin listesinden kurullar için başvuruda bulunan vatandaşlar bu sorunun cevabını araştırıyor. Bilindiği üzere sandık görevlisi ücretleri YSK tarafından belirlenip ödeniyor. Peki 2024 31 Mart yerel seçimleri sandık görevlisi ücreti ne kadar, kaç TL olacak? İşte merak edilen sorunun cevabıyla ilgili detaylar…

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde görev alacak sandık görevlilerinin ücretleri belirlendi. Buna göre, sandık kurulu başkanlarına 2.947 TL, sandık memurlarına 2.088 TL, partili üyelere 1.044 TL ve bina sorumlularına 2.936 TL ücret ödenecek.

Sandık başkanı ve sandık memurunun ücretleri arasında yaklaşık 900 TL'lik fark dikkat çekiyor. Bu fark, sandık başkanının seçim sürecinin başından sonuna kadar sorumluluğun büyük kısmını üstlenmesine bağlanıyor. Bina sorumlusu ise sandık kurulunun çalışması için gerekli olan ortamın hazırlanmasından sorumlu olduğu için diğer görevlilerden daha yüksek bir ücret alıyor.

Sandık kurulu başkanı ➡️ 2947 TL

Memur üye ➡️ 2088 TL

Bina sorumlusu ➡️ 2936 TL

Sandık görevlisi nasıl olunur?

Seçim gününde sandık kurulunda görevli olabilmek için ikametgah adresinize göre ilgili seçim kurulu başkanlığına başvuru yapmanız gerekmektedir. Seçim Sandık Görevlisi başvurusu, ilçe seçim kurulları tarafından yapılan duyurulara göre yapılabilmektedir. Başvurular genellikle seçimden birkaç ay önce açılır. İki çeşit sandık görevlisi vardır. Bunlardan ilki olan sandık kurulu görevlisi, devlet memuru olanlardan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenir.